Sytuacja pandemiczna w Powiecie Mikołowskim zdominowała kolejne zdalne spotkanie burmistrzów i wójtów gmin Powiatu Mikołowskiego ze Starostą Mikołowskim Mirosławem Dużym oraz członkami Zarządu Powiatu: wicestarostą Tadeuszem Marszolikiem, Grażyną Nazar i Henrykiem Stenclem oraz komendantami policji i straży pożarnej. Konsultacje odbyły się 30 marca.
– Szczepienia w Domach Pomocy Społecznej wskazują, iż można wyhamować wzrost zachorowań i jest to dziś jedyna droga – przyznał starosta Mirosław Duży.
Dane dotyczące m.in. liczby zachorowań, osób przebywających na kwarantannie z podziałem na poszczególne gminy, jak również dynamikę tych zjawisk przedstawił sekretarz powiatu Łukasz Ryguła, wskazując, iż obecnie na kwarantannie przebywa około 3000 mieszkańców powiatu.
Nawiązując do tej kwestii, komendant KPP Mikołów Dariusz Klimczak wskazał, iż jest to o kilkaset więcej niż jeszcze w listopadzie, kiedy było to około 2200 przypadków.
– To są dla nas konkretne adresy konkretnych osób, które musimy sprawdzić, czy stosują się do wymogów izolacji – przyznał, dodając, iż liczba trzech tysięcy kwarantann, nie uwzględnia izolacji szpitalnych.
Z kolei komendant KP PSP Damian Krawczyk, zaznaczył, iż w obecnej sytuacji strażacy często udzielają pomocy medycznej zanim przybędzie pogotowie ratunkowe. Dodatkowo funkcjonariusze tej formacji z kwalifikacjami ratowników medycznych pomagają w śląskich szpitalach tymczasowych.
Obaj komendanci poinformowali również, na jakim etapie są szczepienia funkcjonariuszy. Pierwsza grupa policjantów mikołowskiego garnizonu zaszczepiona zastała 26, zaś druga 30 marca. Łącznie zgłosiło się ich około 90. Jeśli chodzi o strażaków Komendy Powiatowej PSP, pierwsze szczepienia odbyły się 26 marca, zaś chęć zaszczepienia wyraziło około 50 procent wszystkich funkcjonariuszy.
Poza kwestiami dotyczącymi walki z pandemią, poruszone zostały tematy odnoszące się między innymi do kwestii spalarni śmieci dla powiatu mikołowskiego, zasygnalizowanej przez burmistrza Mikołowa Stanisława Piechuli, rozmowach, a raczej ich braku ze strony spółki CPK w sprawie budowy szybkiej kolei przez teren powiatu mikołowskiego czy autostrady A4 bis, jak też planowanej, centralnej inwestycji jaką ma być budowa zbiornika retencyjnego na Gostynce, na terenie gminy Wyry, o czym mówiła wójt Barbara Prasoł.
Włodarze gmin poinformowali również o przeznaczeniu z budżetów gmin środków na zakup samochodów dla policji i straży pożarnej. Przypomniano także o przypadającej na ten roku trzydziestej rocznicy utworzenia samorządów gminnych w Ornontowicach i Wyrach.