Z 379 do 517 wzrosła rok do roku liczba wykroczeń, chodzi głównie o drobne kradzieże sklepowe do 500 złotych. Funkcjonariusze KPP Mikołów notują również więcej przypadków kradzieży paliwa. Stan przestępczości i bezpieczeństwa na terenie naszego powiatu był jednym z tematów poruszanym w trakcie zorganizowanego 29 września posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Mikołowskiego.
W zorganizowanych w starostwie obradach uczestniczyli: starosta Mirosław Duży, wicestarosta Tadeusz Marszolik, komendanci KPP Mikołów Dariusz Klimczak i Andrzej Rudolf, KP Państwowej Straży Pożarnej Damian Krawczyk, komisariatu w Orzeszu Rafał Ciesielski oraz Łaziska Górny Sebastian Krzysztofik, zastępca Prokuratora Rejonowego Alicja Domańska, oraz zastępca dyrektora Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach Gabriela Niedziela. Obecny był prezes Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Mikołowski Henryk Zawiszowski oraz członkowie komisji Mirosława Lewicka i Bartłomiej Marek, a także przedstawiciele Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem Bartłomiej Depta i Bartosz Botor.
Informacje dotyczące inwestycji drogowych zrealizowanych i planowanych na drogach powiatowych przedstawił wicestarosta, wspominając m.in o kończącej się inwestycji na ulicy Konstytucji 3 Maja i planowanym dokończeniu remontu ul. Pszczyńskiej w Mikołowie. Pracach wykonanych na ul. Bukowina w Orzeszu i planowanych na ul. Chrobrego w Orzeszu- Mościskach czy ul. Lasoki w Łaziskach Górnych.
Referując stan bezpieczeństwa przedstawiciele policji wskazali, iż poziom przestępczości jest na podobnym poziomie co przed rokiem. Spadła o 28 sumaryczna liczba przestępstw, jednak wzrosła liczba drobnych kradzieży. Jeśli chodzi ruch drogowy, to od początku roku do 28 września zdarzeń było mniej o sześć, również mniej było wypadków i kolizji. Niestety wzrosła liczba wypadków śmiertelnych o sto procent, z dwóch do czterech.
Jeśli chodzi o najniebezpieczniejsze miejsca na drogach, to niezmiennie pozostaje nim rejon Górki Mikołowskiej, czyli skrzyżowanie DK 44 i z DW 928, a także skrzyżowanie ulicy Łącznej i Wojska Polskiego w Mikołowie-Mokrem.
Stan bezpieczeństwa pożarowego przedstawił komendant Damian Krawczyk mówiąc, iż wszystkich interwencji w ciągu ośmiu miesięcy tego roku było 1496, w porównaniu z 1296 w minionym roku, liczba samych pożarów wzrosła o 32.
Naczelnik Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem podał dane dotyczące liczby uchodźców wojennych, którzy przebywają w miejscach zbiorowego zakwaterowania na terenie powiatu. Od początku wojny w Ukrainie, czyli 24 lutego do 28 września, przez te miejsca przewinęło się 676 osób, zaś obecnie w 10 takich punktach na terenie powiatu przebywa ich 165. Bartłomiej Depta podał również dane dotyczące liczby zgłoszeń odebranych przez dyspozytorów PCZK, których od początku roku do 27 września było 608, z tego najwięcej dotyczyło rannych i zabitych zwierząt.
Poinformował również o liczbie osób chorujących na COVID 19 – obecnie na terenie powiatu jest ich 13 oraz wykonanych w ostatnim czasie testach – 124.
Informacje o sytuacji epidemiologicznej omówiła również przedstawicielka tyskiej stacji wskazując, iż od początku roku do 15 września odnotowano 7576 pozytywnych wyników testów na koronawirusa.
W grudniu planowane jest ostatnie w tym roku posiedzenie tego gremium.