6 czerwca na swym pierwszym posiedzenie w tej kadencji spotkała się Komisja Bezpieczeństwa działająca przy Staroście Mikołowskim. Gremium to tworzą przedstawiciele, policji straży pożarnej zawodowej i ochotniczej, leśnictwa, wojska, służb sanitarnych, prokuratury, wydziału zarządzania bezpieczeństwem, lecznictwa oraz przedstawiciele rady powiatu.
W jego trakcie omówiono kwestie dotyczące m.in. sytuacji sanitarnej powiatu, bezpieczeństwa pożarowego, które omówili przedstawiciele straży pożarnej wskazując, iż od początku tego roku do końca maja odnotowano 431 zdarzeń i było to o 30 procent więcej niż w tym samym czasie 2023 roku. Kwestie bezpieczeństwa i porządku podjął komendant KPP Mikołów informując, iż liczba zdarzeń za pierwsze pięć miesięcy tego roku była zbliżona do liczby interwencji z lat minionych.
Przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego przedstawili dane dotyczące interwencji zgłaszanych dyspozytorom PCZK. Od stycznia do 31 maja było ich 451 czyli o 512 więcej niż w 2023, z czego największą liczbę to sygnały dotyczące zdarzeń ze zwierzętami – 216. Kolejną pozycję stanowiły zdarzenia komunalne – 168, zaś miastem, z którego zgłoszeń wpłynęło najwięcej był Mikołów – 227. \W trakcie debaty poruszono także kwestie obywateli Ukrainy przebywających na terenie powiatu mikołowskiego. Obecnie jest to 51 osób mieszkających w trzech punktach zakwaterowania.
W tym posiedzeniu poza starostą Mirosławem Dużym i wicestarostą Jarosławem Sworzeniem brali udział radni Mirosława Lewicka i Rafał Babiński, komendant KPP Mikołów Krzysztof Czaja, komendant PSP Mikołów Radosław Radkowski i jego zastępca Jakub Łukasik, prezes Zarządu Powiatowego OSP Dariusz Gaschi, prezes Centrum Zdrowia Mateusz Niewdana, wicedyrektor tyskiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej Teresa Winczura, reprezentujący Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tychach Piotr Janosz, Marek Białoń z nadleśnictwa Kobiór oraz Bartłomiej Depta naczelnik Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem starostwa i jego zastępca Bartosz Botor.