Co zrobić, jeśli podczas pobytu zagranicznego musisz pójść do lekarza?

Jeśli nagle zachorujesz podczas podróży do kraju UE i konieczna będzie wizyta u lekarza, nie musisz skracać wyjazdu, aby wrócić do swojego kraju na leczenie. Pójdź do miejscowego lekarza ze swoją Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Pamiętaj, że systemy opieki zdrowotnej i ubezpieczeń społecznych różnią się w poszczególnych krajach UE. W niektórych krajach należy zapłacić za leczenie bezpośrednio lekarzowi, w innych krajach odbywa się to bezgotówkowo. W niektórych krajach można wybrać lekarza, do którego się pójdzie, natomiast w innych zwrot kosztów leczenia przysługuje tylko wówczas, gdy zwrócisz się do lekarza przyjmującego w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej.

Pamiętaj, aby wybrać lekarza należącego do systemu publicznego, gdyż Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obejmuje prywatnej opieki zdrowotnej.

Przysługuje Ci opieka zdrowotna na takich samych warunkach jak mieszkańcom kraju, który odwiedzasz. Wskazane jest zabieranie na wszystkie wyjazdy zagraniczne Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego – to pomoże uzyskać zwrot kosztów leczenia po powrocie do domu.

Istnieje duża różnica między procedurami w przypadku nieprzewidzianego leczenia – kiedy zachorujesz w innym kraju – i planowanego leczenia za granicą. W przypadku planowanego leczenia w innym kraju UE należy wystąpić do krajowego zakładu ubezpieczeń zdrowotnych o uprzednią zgodę, aby mieć pewność uzyskania zwrotu kosztów.

Źródło: europa.eu