Polska kraj nieprzyjazny dla ludzi starszych

W rankingu państw najbardziej przyjaznych osobom, które ukończyły 60 lat opracowanym przez ONZ Polska zajęła dopiero 62 miejsce (najgorsze spośród wszystkich zrzeszonych w Unii Europejskiej!).
Przy układaniu rankingu ONZ brała pod uwagę cztery wskaźniki: bezpieczeństwo ekonomiczne, jakość opieki zdrowotnej, możliwość znalezienia zatrudnienia i socjalizację z pozostałymi grupami wiekowymi. !).
Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, najgorsze noty Polska zebrała w kategorii jakości opieki zdrowotnej. W skali 0-100 zostaliśmy ocenieni zaledwie na 23,9 punktów. Jest to najgorsza ocena ze wszystkich państw Europy. Wyprzedzają nas także Tadżykistan i Wietnam. !).
Nieznacznie gorzej została oceniona opieka zdrowotna nad osobami starszymi w Kambodży (23,2), Mongolii (20,6) i Rwandzie (19,3). Poza tymi trzema krajami gorzej niż w Polsce jest tylko w Afganistanie (7,2). !).
Najlepiej zostało ocenione bezpieczeństwo ekonomiczne starszych ludzi – 82,6 punktów. Polscy seniorzy pod względem bezpieczeństwa ekonomicznego Polacy w wilku powyżej 60 lat mogą konkurować z krajami Beneluksu, Finlandią i Norwegią. !).
W zakresie możliwości znalezienia zatrudnienia przez seniorów Polska otrzymała 38,8 punktów, czyli niemal tyle samo co Białoruś (37,6), i Paragwaj(38,9). !).
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna